Select Page

Valjevo – Završna konferencija projekta „Zajedno za mlade u ruralnim područjima Kolubarskog okruga”, koji je od decembra prošle do avgusta ove godine realizovala Unija žena poljoprivrednica Srbije uz podršku Nemačke razvojne saradnje GIZ i Ministarstva turizma i omladine, održana je u Valjevu. Projekat je obuhvatio organizovanje omladinskog kampa, raznovrsnih radionica, izložbe, festival i realizaciju pet projektnih ideja koje su predložili učesnici, a ostvarene su na području Valjeva i okolnih sela, okupivši nekoliko stotina mladih.

Preduzetnice iz Niša Dragana Milošević i Vesna Jevtović su aktivno učestvovale na završnoj konferenciji 24.avgusta i podelile svoja iskustva i kolika je važna podrška mladima iz ruralnih oblasti.

Preduzetnice iz Niša Dragana Milošević i Vesna Jevtović su aktivno učestvovale na završnoj konferenciji 24.avgusta i podelile svoja iskustva i kolika je važna podrška mladima iz ruralnih oblasti.

Projektna ideja „Ulepšajmo selo” obuhvatila je uređenje prostora u parku, sportskog terena i glavne ulice u Valjevskoj Kamenici, kako bi se postojeći sadržaji kompletirali i stvorili uslovi za druženje svih stanovnika sela, ostvarila komunikacija i povezivanje svih generacija i stvorila mogućnost za organizovanje brojnih kulturnih i sportskih sadržaja

U poljoprivrednom gazdinstvu Tešanović u mioničkom selu Đurđevac mladi tročlani tim realizovao je projekat „Mala škola tradicije” koji je podrazumevao pripremu tradicionalnih srpskih proizvoda kao što su slatko, džem i drugi, uz inoviranje receptura, uvođenje novih marketinških alata i novih kanala prodaje.

„Podgorski eliksiri vitalnosti” naziv je projekta koji je u Osečini doprineo osnaživanju mladih i žena na selu kroz edukaciju, informisanje i podizanje svesti o upotrebi prirodnih potencijala u okruženju – lekovitog bilja, gljiva i šumskih plodova (obuka, rad na terenu, prerada, proizvodnja).

U Brezovicama je edukacijama posvećenim javnim nastupima, pravilima debatovanja i debatnog izražavanja realizovan projekat „Debatni klub” čiji je cilj socijalizacija mladih u ruralnim sredinama radi pojačanja njihovog samopouzdanja i veština komunikacije i javnog nastupa, uz razbijanje tradicionalnog načina vaspitanja u seoskim sredinama.

Mionički projekat „Dođi, nauči, kreiraj!” podrazumevao je unapređenje položaja mladih kroz sticanje novih znanja i veština i međusobnog umrežavanja putem društvenih mreža, sve sa ciljem da započnu novi biznis i povećaju informisanost o temama koje bitno utiču na njihov život.

Jelena Milovanović, saradnica na projektu „Perspektive za mlade u ruralnim sredinama u Srbiji” koji se realizuje u okviru Nemačke razvojne saradnje, povodom finala pomenutih aktivnosti izjavila je da je cilj da se mladima u ruralnim krajevima da mogućnost da unaprede kvalitet svog života, da im se da neko praktično iskustvo da je nešto moguće promeniti…

– Mi smo ih podržavali u tome da osmisle svoje ideje u saradnji sa našim lokalnim partnerima, organizovali smo kamp na Divčibarama gde su se okupili, osmišljavali i razmenjivali ideje i najbolje među njima smo i podržali. Cilj je bio da se mladima da nova perspektiva, želeli smo u ovom kraju da se fokus stavi i na žene i na druge kategorije stanovništva… Pokazalo se da ovaj region ima dosta interesa i za ekonomsko osnaživanje – istakla je Jelena Milovanović.

Da se bude domaćin svoga posla

– Uspeli smo da učinimo vidljivim pitanje mladih na selu i omladinskog aktivizma, imajući u vidu devastiranost i napuštanje naših sela… Sa mladima smo sagledali probleme, počev od infrastrukturnih i činjenice da zamire život koji bi mladima, pa i svim stanovnicima sela donosio neko zadovoljstvo – navela je LJubica Marković, asistent na projektu „Zajedno za mlade u ruralnim područjima Kolubarskog okruga”. I dodala nastojanje da se u ovu priču uvede i ono što je najvažnije, preduzetništvo, uz traženje odgovora na pitanje da li je moguće na sopstvenom poljoprivrednom gazdinstvu realizovati neku proizvodnju koja može da donese prihod, da se širi i mladom čoveku pruži perspektivu, da ostane u selu i bude domaćin svoga posla